Widziane z Senatu (21 II 2019 r.)
22-02-2019 09:39
(„Kronika Beskidzka” nr 8 (3237) z 21 lutego 2019 r.)16 lutego w siedzibie NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie odbyło się – zorganizowane przeze mnie – spotkanie z profesorem Zbigniewem Krysiakiem (prezesem Instytutu Myśli Schumana, wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej). Podczas spotkania zastanawialiśmy się, „czy idea Roberta Schumana ma szansę odnowić Europę?”. Profesor Krysiak przedstawił swój plan, a także mówił o już podjętych działaniach mających na celu swego rodzaju „odzyskanie” Europy i uczynienie jej na powrót prawdziwą, solidarną wspólnotą budowaną na wartościach chrześcijańskich. Zdaniem naszego prelegenta, aby to uczynić, należy stworzyć w Parlamencie Europejskim „Frakcję Schumana”, która będzie grupować wszystkie europejskie siły patriotyczne i chrześcijańskie.
Pozostając w temacie propagowania myśli Roberta Schumana, pragnę poinformować, iż 14 lutego w imieniu członków Parlamentarnego Zespołu Krzewienia Idei Roberta Schumana (którego mam zaszczyt być przewodniczącym) wygłosiłem oświadczenie – „apel do Parlamentarzystów Europejskich o utworzenie ideowej Frakcji Schumana, która może się stać ważnym mechanizmem powrotu Europy do wartości chrześcijańskich”. Poniżej fragmenty mojego oświadczenia:
Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej z Zespołu Parlamentarnego Krzewienia Idei Roberta Schumana, zaniepokojeni obecnym kryzysem Unii Europejskiej apelują do polityków o respektowanie myśli i celów propagowanych przez „Ojców Europy”: Jeana Monneta, Konrada Adenauera, Alcide de Gasperiego oraz Roberta Schumana. Jedna z głównych idei założycieli zawiera się w myśli Roberta Schumana: „Służyć ludzkości w końcu wyzwolonej z nienawiści i strachu; ludzkości, która po tak długo trwającym rozdarciu uczy się od nowa chrześcijańskiego braterstwa”. Wskazując kierunki rozwoju Europy, Robert Schuman podkreślał: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji”.
Obecnie Europa jest na zakręcie, bo odeszła od założeń jej integracji wskazanych przez Roberta Schumana. Nie będzie solidarności bez pojednania i jedności w duchu prawdziwie chrześcijańskim, a bez solidarności nie będzie także pokoju. Stajemy zatem przed pierwotnym wyzwaniem, które postawił Schuman zaraz po II wojnie światowej, a więc koniecznością powrotu do budowania relacji przez pojednanie. Procesom zjednoczeniowym musi towarzyszyć silne pragnienie wartości duchowych. Bez jedności ducha nie da się bowiem skutecznie zbudować jedności europejskiej. Trudno przecież budować dom pozbawiony trwałych fundamentów, a tymi są niewątpliwie wartości chrześcijańskie, obecne w naszej kulturze od początku Europy. (…) Dlatego polski Zespół Parlamentarny Krzewienia Idei Roberta Schumana zwraca się z apelem do Parlamentarzystów Europejskich o utworzenie ideowej Frakcji Schumana, która może się stać ważnym mechanizmem powrotu Europy do wartości chrześcijańskich. Frakcji budującej Wspólnotę Europejską na sformułowanych przez Roberta Schumana założeniach, odrzucającej ideologie liberalne i relatywistyczne, jako sprzeczne z godnością człowieka i właściwie pojmowanym humanizmem (…)”.
Andrzej Kamiński