Widziane z Senatu (18 I 2018 r.)

25-01-2018 15:48
("Kronika Beskidzka" nr 55 (3180) z 18 stycznia 2018 r.)

Wraz z początkiem Nowego Roku przyszedł czas na znaczące zmiany w rządzie. Nie mam wątpliwości, że odchodzący ministrowie są ludźmi kompetentnymi i dobrze kierowali powierzonymi sobie resortami. Wiem także, że premier Mateusz Morawiecki wie co robi i zmiany na stanowiskach ministerialnych nie sprawią, że Polska zacznie iść w złym kierunku. Przeciwnie, nowi ministrowie to ludzie doświadczeni i przygotowani do pełnienia swoich funkcji. Pragnę uspokoić wszystkie osoby, które myślą, że „dobra zmiana” zmienia kurs i nie będzie już z takim powodzeniem jak dotychczas rozwiązywać problemów zwykłych Polaków. Wszyscy jesteśmy biało-czerwoną drużyną; każdemu z nas zależy na rozwoju Polski i dobrobycie Polaków. Chciałbym w tym miejscu przywołać ważne słowa premiera, który po zaprzysiężeniu nowych ministrów powiedział: jest sprawą najwyższej wagi, byśmy budowali Polskę silną i bezpieczną na granicach zewnętrznych i wewnątrz, ale także bezpieczną finansowo. Nie chcemy być rządem doktrynalnym socjalizmu czy neoliberalizmu. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem. Ja sam nowym ministrom życzę wytrwałości i odwagi – oby ich „ministrowanie” było przynajmniej tak dobre jak ich poprzedników.

W styczniu tego roku nasz region odwiedził prezydent Andrzej Duda. Miałem przyjemność wziąć udział w dokonanym przez prezydenta symbolicznym otwarciu kolejki kanapowej w Szczyrku, a także późniejszym spotkaniu w Buczkowicach z nauczycielami i uczniami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Szczyrk. Pan prezydent – wraz z małżonką – pojawił się także na Orszaku Trzech Króli w Skoczowie. Również wicepremier Beata Szydło zaglądała kilka razy w nasze strony. W poniedziałek 8 stycznia wzięła udział w spotkaniu opłatkowym parlamentarzystów i samorządowców naszej diecezji, 13 stycznia pojawiła się na uroczystych obchodach jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich Miastu Wilamowice prosto z którego udałą się na spotkanie opłatkowe naszej Akcji Katolickiej. W czasie tego ostatniego spotkania uhonorowaliśmy panią premier Medalem Pro Consecratione Mundi, który został przyznany za – jak czytamy w stosownej uchwale Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej – świadectwo spójności wiary i życia. Dziękujemy Pani premier za przybycie i wygłoszone do nas słowo.

Podczas listopadowego posiedzenia senatu złożyłem – w związku z prośbą jednego z wyborców – oświadczenie w sprawie modyfikacji postanowień ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej mają (między innymi) osoby, które ukończyły 65 rok życia. Wydaje się, że stosownym byłoby, aby – w związku z obniżeniem wieku emerytalnego – prawo do takiej przysługiwało od 60 roku życia. W moim oświadczeniu zapytałem ministra sprawiedliwości czy planowane są zmiany w tym zakresie, a także prosiłem o udzielenie informacji czy weryfikowana (i w jaki sposób) jest jakość świadczonych nieodpłatnie usług pomocy prawnej. Kilka dni temu otrzymałem odpowiedź z ministerstwa. Z przekazanego pisma wynika, iż katalog osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie już niedługo rozszerzony – nie zmieni się co prawda kryterium wiekowe zostanie jednak wprowadzony próg dochodowy uprawniający do takiej pomocy osoby uzyskujące dochód na członka rodziny w okresie ostatnich 3 miesięcy na poziomie 2 tysięcy złotych i 3 tysięcy złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Oznacza to w praktyce, że znaczna część polskich emerytów i rencistów będzie mogła z tej formy pomocy skorzystać. Nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwać także m.in. osobom, które otrzymują świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko, niepełnosprawnym i bezrobotnym. Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej zostanie także rozszerzona o nowe usługi – mediacje oraz poradnictwo obywatelskie.

Wszystkim Czytelnikom „Kroniki Beskidzkiej” - bez względu na preferencje partyjne i poglądy – życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Niech spełniają się marzenia, zdrowie dopisuje, a Pan Bóg błogosławi.

Andrzej Kamiński