Widziane z Senatu (14 XII 2017 r.)

20-12-2017 08:21
("Kronika Beskidzka" nr 50 (3175) z 14 grudnia 2017 r.)

Jednym z największych problemów z którym mają do czynienia rządzący jest zapewnienie odpowiedniej ilości środków na służbę zdrowia. Od ilości przeznaczanych na ten cel pieniędzy zależy życie i zdrowie Polaków. Cały czas w tej kwestii istnieją spore braki, niemniej staramy się sukcesywnie zwiększać ilość środków przeznaczonych na ochronę zdrowia. Temu celowi służy przyjęta w senacie 6 grudnia „ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”. Celem tej ustawy jest zwiększeniu wymiaru finansowania systemu ochrony zdrowia; w pierwszej kolejności finansowania tych świadczeń na które trzeba szczególnie długo czekać, a także tych, które zostaną ujawnione w wyniku analizy zmieniającej się sytuacji zdrowotnej społeczeństwa. Docelowo na ochronę zdrowia ma być przeznaczane nie mniej niż 6%. PKB.

Instytut Myśli Schumana już po raz drugi organizuje „Wigilię bez granic” – projekt mający na celu zapoznanie przebywający w Polsce cudzoziemców z naszymi tradycjami i polską gościnnością poprzez zaproszenie ich do wigilijnego stołu. W to piękne dzieło – nie ograniczające się tylko do Wigilii – włączył się także Parlamentarny Zespół Krzewienia Idei Roberta Schumana, którego jestem przewodniczącym. W wielu polskich domach kultywuje się tradycję pozostawiania pustego nakrycia na stole – oznacza to naszą gotowość na przyjęcie niespodziewanego gościa. Dzięki „Wigilii bez granic” przebywający w naszym kraju goście – obcokrajowcy mogą w tym roku (a także w latach kolejnych) doświadczyć ciepła i miłości świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam Państwa do włączenia się w to dzieło. Więcej informacji o akcji (a także formularz zgłoszeniowy) znajdą Państwo na stronie internetowej: wigiliabezgranic.com

5 grudnia w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym, inaugurując w ten sposób obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trwającym ponad pół godziny orędziu – które warto przesłuchać w całości – pan prezydent nie tylko przypomniał wydarzenia i osoby, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także zaproponował swego rodzaju program dla Polski mówiąc o tym w jakim jego zdaniem kierunku winna zmierzać nasza ojczyzna. Przypominając ojców naszej niepodległości prezydent apelował: „Raz jeszcze uhonorujmy – a jeżeli trzeba, to wydobądźmy z zapomnienia – wszelkie osoby, organizacje, wydarzenia i miejsca, z którymi wiąże się historia walki o wolną Polskę i historia pracy dla niej, także tej zwykłej pracy”. Prezydent wzywał Polaków do jedności, wzajemnego szacunku i porozumienia. Zauważył także m.in.: „Oprócz zdrowych instytucji, które są niejako ciałem organizmu państwowego, potrzebujemy też – a może przede wszystkim – zdrowego ducha scalającego nas jako wspólnotę, sprawiającego, że rzeczywiście chcemy trwać jako jeden naród. Ten duch to nasza tradycja, historia, nasz język i kultura, wartości, które uznajemy za wspólne i najważniejsze”. Głowa Państwa kończąc swoje wystąpienie zauważyła: „Za nami wiek dramatycznych, ale zakończonych sukcesem zmagań o wolność i niepodległość. Przed nami następne stulecie – czas głębokich przemian cywilizacyjnych i geopolitycznych, przyspieszającego postępu naukowo-technicznego, nowych horyzontów wiedzy i doświadczeń. Przed nami – i w naszych rękach – Polska kolejnego stulecia. Wiem i jestem przekonany, że potrafimy – działając razem – uczynić ją wielką (…) Boże, błogosław Polsce wolnej, suwerennej i niepodległej! Boże, błogosław Polakom w Polsce i na całym świecie!".

W związku z rozpoczęciem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości na ostatnim posiedzeniu senatu przyjęliśmy 4 uchwały okolicznościowe: uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Niepodległości Polski; uchwałę w sprawie ustanowienie roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego; uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła oraz uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia pragnę złożyć Państwu najlepsze życzenia. Życzę samych pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także wiele zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i zawodowym. Niech Nowonarodzony Jezus obdarza wszelkimi potrzebnymi łaskami przez cały rok. Wszystkiego dobrego!

Andrzej Kamiński