Widziane z Senatu (16 VI 2016 r.)

16-06-2016 11:52
("Kronika Beskidzka" nr 24 (3096) z 16 czerwca 2016 r.)

Dość kapryśna pogoda sprawia, że większość z nas z utęsknieniem wyczekuje ciepłego, prawdziwego lata i rozpoczęcia wakacji. Wakacje dla senatorów rozpoczynają się stosunkowo późno, bo dopiero w sierpniu. Trwają przez nieco ponad miesiąc. Trud pracy nad kolejnymi ustawami urozmaicają liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i religijne.

25 maja gościłem na XXI sesji Rady Miejskiej w Wilamowicach, która bardzo się różniła od wszystkich dotychczasowych. Podczas tej uroczystej sesji radni przyjęli uchwałę „w sprawie uczczenia 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego”. To ważne dla naszego kraju wydarzenie zostało upamiętnione także przez wykład prof. Antoniego Barciaka oraz program artystyczny, który podczas spotkania zaprezentowały, przygotowane przez swoich nauczycieli, dzieci i młodzież z Wilamowic.

Kilka dni później odbyły się XXIII Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego. Za nami także tegoroczne Dni Bielska-Białej, które rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej. W pierwszych dniach czerwca uczestniczyłem również w podsumowaniu szkolnych zawodów pływackich w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny. Byłem pozytywnie zaskoczony ilością startujących i ich umiejętnościami pływackimi. Nie sposób też nie wspomnieć o „Wilamowickich Śmiergustach 2016”, które odbywały się w dniach 4-5 czerwca i miały bardzo bogaty program, na który składały się m.in. koncerty, spektakle i występy zespołów z całej gminy i regionu. Jak co roku w wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele miast partnerskich z Chorwacji, Węgier, Czech i Słowacji.

Ciekawym wydarzeniem, w którym wziąłem udział były tegoroczne Dni Czańca, a także tradycyjny piknik rodzinny w Dankowicach. Dzień wcześniej w Bielsku-Białej pod hasłem „Każde życie jest bezcenne” odbył się Marsz dla Życia i Rodziny, podczas którego z mieszkańcami naszego regionu szliśmy w wesołym pochodzie z bielskiej katedry do parku przy BCK-u manifestując przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny oraz sprzeciw wobec aborcji.

Podczas 19. posiedzenia senatu (8,9 czerwca) złożyłem oświadczenie skierowane do Ministra Skarbu Państwa dotyczące problemu uprawnień kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej. Dotychczas w tej materii panowały dość niejasne zasady, które, moim zdaniem, należy jednoznacznie wyjaśnić poprzez wprowadzenie stosownych modyfikacji.

Wysłuchaliśmy również sprawozdania z działalności Rady Dialogu Społecznego za okres od 22 października 2015 r. do 31 marca 2016 r. Przewodniczący RDS Piotr Duda powiedział:
„Po raz pierwszy w historii przewodniczący nowej instytucji, jaką jest Rada Dialogu Społecznego, składał przed przedstawicielami polskiego parlamentu sprawozdanie z jej prac. Ten fakt oraz to, że przewodniczący i członkowie rady są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który sprawuje patronat nad instytucjonalnym dialogiem społecznym, dowodzi, że bardzo znacząco wzrosła rola tego dialogu w naszym kraju… RDS powinna zmierzać do jeszcze większej samodzielności, stając się niezależną platformą dialogu społecznego, wspieraną przez organa władzy publicznej, o pozycji podobnej do rzecznika praw obywatelskich lub na przykład rzecznika praw dziecka – bo taka była idea powstania projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego”.

Przez minione pół roku stworzono sprawny mechanizm, jakim jest RDS. Powołane zostało Biuro Rady Dialogu Społecznego, zespoły problemowe, wojewódzkie rady dialogu społecznego. Zaczął się wreszcie długo oczekiwany dialog, którego owocem jest kilka ważnych porozumień. Pracodawcy, związki zawodowe i rząd przyjęli wspólne stanowiska m.in. w sprawach dotyczących: minimalnego wynagrodzenia za pracę, polityki klimatycznej (tzw. dyrektywy dotyczącej emisji CO2 i handlu emisją) oraz prawa zamówień publicznych.

Korzystając z okazji pragnę wraz z wiceministrem rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisławem Szwedem, zaprosić Państwa na wykład ks. prof. dra hab. Dariusza Oko poświęcony ideologii gender. Wykład odbędzie się 28 czerwca o godzinie 18:45 w parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach. Przed prelekcją zapraszam na Mszę św. w kościele parafialnym, podczas której ksiądz profesor wygłosi kazanie. Do zobaczenia!

Andrzej Kamiński