Widziane z Senatu (18 VIII 2016 r.)

22-08-2016 09:36
("Kronika Beskidzka" nr 33 (3105) z 18 sierpnia 2016 r.)

„Gdy po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, zima twarda i z wielkim śniegiem chodzi” – głosi stare polskie przysłowie. Co prawda lipiec tego roku może nie należał do miesięcy szczególnie gorących, ale w zestawieniu z sierpniową aurą lipcowe „kaprysy pogodowe” zdecydowanie bledną. Wierząc mądrości przodków możemy nareszcie spodziewać się zimy z prawdziwego zdarzenia. Może to i dobrze? Część dzieci jak dotąd nie miała możliwość przez pełne trzy miesiące oglądać śniegu…

Zima to jak na razie mimo wszystko dość odległa perspektywa, a tymczasem na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu senatu przyjęliśmy kilka rozwiązań, które powinny być przyjęte z zadowoleniem przez wszystkich Polaków. Na szczególną uwagę zasługuję „ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”. Ta wywodząca się z rządowego projektu nowelizacja wprowadza (od 1 stycznia 2017 r.) 15% stawkę podatku dochodowego (na miejsce dotychczasowych 19 %) od osób prawnych, których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekracza 1,2 mln euro. Obniżka obejmuje również podatników rozpoczynających działalność.

Drugą ważna zmiana dotyczy szeroko rozumianej problematyki wspierania rodziny i opieki społecznej. Poprzez nowelizację stosownych ustaw mają zostać wyeliminowane niekorzystne rozwiązania dotyczące funkcjonowania jednostek zajmujących się wspieraniem rodziny, systemem pieczy zastępczej oraz pomocą społeczną. Odtąd placówka opiekuńczo-wychowawcza nie będzie już mogła mieścić się w jednym budynku ani na jednym terenie z m.in. izbami wytrzeźwień, ośrodkami pomocy społecznej, jednostkami organizacyjnymi wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicjami, zakładami opiekuńczo-leczniczymi.

W celu uporządkowania sytuacji w służbie zdrowia bez poprawek przyjęliśmy nowelizację „Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw”. Ustawa ma na celu zapewnienie przejrzystego procesu wydawania opinii o celowości inwestycji w ochronie zdrowia. Ma ona zapobiegać nadpodaży na lokalnym rynku usług zdrowotnych, aby nie były tworzone podmioty lecznicze nieadekwatne w stosunku do potrzeb świadczeniobiorców na tym obszarze. Chodzi o dostosowanie podaży usług medycznych do rzeczywistych potrzeb mieszkańców, a w efekcie ograniczenie marnowania pieniędzy publicznych.

Myślę, że większości z czytelników na długo pozostaną w pamięci wspomnienia związane z tegorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w Polsce. Mając świadomość przede wszystkim duchowego znaczenia tych wydarzeń nie sposób nie zauważyć mnóstwa korzyści, które mogą one przynieść dla naszego kraju. Setki tysięcy młodych ludzi z całej Europy i świata przez kilkanaście dni poznawało Polskę, jej historię, kulturę, tradycję i piękno natury. Młodzi katolicy mogli osobiście poznać co znaczy polska gościnność oraz zobaczyć głęboką wiarą i przywiązaniem do tradycyjnych wartości wciąż silne u naszego narodu. Jestem pewien, że wszyscy pielgrzymi obecni na Światowych Dniach Młodzieży będą teraz naszymi najlepszymi ambasadorami w każdym zakątku globu.

Spośród wielu przemówień i homilii papieża Franciszka na szczególną, moim zdaniem, uwagę zasługują słowa wypowiedziane 27 lipca na Wawelu gdzie w obecności najwyższych władz państwowych ojciec święty powiedział: „Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości. Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość”. W bardzo niespokojnych i zmiennych czasach świadomość własnej tożsamości oraz niezmiennych wartości przekazanych nam przez przodków może być jak kompas wskazujący właściwy kierunek drogi. Pamiętajmy o tym.

Do zobaczenia po wakacjach!

Andrzej Kamiński