Jarosław Kaczyński w Sali Sejmu Śląskiego

03-07-2011 21:29
Nie ma sprzeczności między polskością a śląskością – ocenił w sobotę (02.07.11r.) w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił, że gdy jego partia zdobędzie władzę, będzie podejmować dobre dla regionu decyzje.

Jarosław Kaczyński opowiedział się za zawetowaniem unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, który określił jako niekorzystny dla Śląska. Wskazał na konieczność rozwoju śląskiego górnictwa; podkreślił też znaczenie nauki i kultury w regionie.

„Jest niewątpliwą prawdą, że nie ma sprzeczności między polskością a śląskością; że śląskość jest jedną z bardzo ważnych i znaczących form polskości” - powiedział Kaczyński podczas konferencji naukowej w historycznej sali przedwojennego Sejmu Śląskiego w Katowicach – dziś to sala obrad regionalnego sejmiku.

Prezes PiS ocenił, że mieszkańcy Śląska wciąż borykają się z wieloma deficytami. „Jest wielkim zadaniem naszego państwa, państwa polskiego, doprowadzenie do sytuacji w której tych deficytów będzie mniej - będą mniej radykalne i - jeśli w ogóle będą - będą miały jakieś uzasadnienie” - powiedział.

Budowanie sprawnego państwa lider PiS wskazał jako jeden z głównych celów swojej partii. Jak mówił, wobec Śląska kierowanych jest wiele gestów, ukłonów i zapowiedzi, a niewiele działań.

„Będziemy podejmowali dobre dla Śląska decyzje; decyzje, które będą podtrzymywały funkcjonowanie tego regionu w wymiarze gospodarczym, ale także (…) w wymiarze kulturalnym, bo kultura tworzy sens życia człowieka, narodów, społeczeństw” - zapowiedział prezes PiS, wyrażając nadzieję, że jego partia wygra wybory.

Jarosław Kaczyński mówił, że dla rozwoju Śląska potrzebna jest „odpowiednia podstawa gospodarcza”, aby jednak – jak powiedział - „mogła funkcjonować, musimy walczyć o to, by nie tworzono nam, Polakom, także tym śląskim Polakom, warunków, w których to co dotychczas robimy traciłoby sens”. Za takie uznał przyjęcie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

„Pakiet klimatyczny powinien zostać przez Donalda Tuska zawetowany, o ile nie uzyskano by przedtem bardzo dobrych warunków” - uważa Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, „jednym gestem, słowem co niektórzy Śląsk wspierają, zawierając skrajnie ryzykowne politycznie sojusze, a innym gestem spychają go na dno”.

Prezes PiS zapowiedział, że jego partia chce realizować strategię rozwoju górnictwa. „Polskie górnictwo, śląskie górnictwo musi trwać, bo jest dla tego regionu w dalszym ciągu ważne” - mówił.

Jarosław Kaczyński powiedział, że specyfika Śląska jest wartością dla tej ziemi i dla całej Polski. „Ten zasób kulturowy, który został tutaj w skomplikowanych dziejach tego regionu zgromadzony, może służyć tej ziemi i całej Polsce, ale tylko wtedy, gdy podejmowane są właściwe decyzje, jeśli myśli się w kategoriach rzeczywistego rozwoju naszej ojczyzny” - ocenił.

Prezes PiS podkreślił, że „Śląsk także wielkim ośrodkiem polskiej nauki - to jest jego siła, jego zaleta”. Jego zdaniem, Śląsk potrzebuje własnych instytucji naukowych, takich jak Instytut Śląski.