60 rocznica śmierci Roberta Schumana

05-09-2023 15:29
4 września 2023 roku przypada 60. rocznica śmierci Roberta Schumana, który jako powojenny szef francuskiej dyplomacji był jednym z głównych pomysłodawców integracji europejskiej. Schumanowi chodziło o duszę Europy, dla niego integracja to dużo więcej niż tylko projekt ekonomiczny – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Krystian Sowa SJ, dyrektor Kaplicy dla Europy, ekumenicznego ośrodka duszpasterskiego w Brukseli.
Do postaci Schumana często odwołuje się Papież Franciszek, apelując, by Europa powróciła do wizji ojców założycieli, którzy byli ludźmi głębokiej wiary. Sam Schuman zmarł w opinii świętości. Trwa jego proces beatyfikacyjny. W 2021 r. Papież zatwierdził dekret, uznający heroiczność cnót. Schuman codziennie uczestniczył w Mszy św., regularnie odmawiał brewiarz. Swą działalność polityczną traktował jak misję - mówi ks. Sowa.
„Robert Schuman był człowiekiem niezwykłym. Człowiek głęboko duchowy, człowiek modlitwy. Człowiek praktyczny. Łączył modlitwę z działaniem. Tą wiarą nie żył w jakiejś przestrzeni abstrakcyjnej. Był przekonanym Europejczykiem, człowiekiem wielu kultur. Sam określał się jako Luksemburczyk z urodzenia, wykształcony w Niemczech, Francuz z serca i katolik z przekonania, czyli osoba rzeczywiście kompetentna do tego, żeby przerzucać mosty pomiędzy państwami i kulturami. To człowiek, który traktował swoje zaangażowanie polityczne jako misję, jako służbę Bogu i ludziom. Nie wszyscy wiedzą, że w młodości chciał wstąpić do seminarium, lecz jego najlepszy przyjaciel powiedział mu: dziś potrzebujemy świętych w garniturach. Myślę, że to bycie świętymi w garniturach jest zaproszeniem dla wszystkich pracowników europejskich, a także dla wszystkich, którzy chcą łączyć wiarę z obecnością w życiu społecznym czy politycznym.“