Polska pod Krzyżem - 14 września 2019 r.

17-09-2019 12:11
Polska pod Krzyżem - 14 września 2019 r. Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej.

Z okazji Święta Podwyższenia Krzyża, przy trzech krzyżach w Beskidach, między którymi odległość w linii prostej wynosi dokładnie 11 kilometrów, odbyły się specjalne uroczystości w łączności z ogólnopolską akcją ewangelizacyjną „Polska pod Krzyżem”. Wszystkie trzy beskidzkie krzyże upamiętniają Wielki Jubileusz Roku 2000.

W intencji mieszkańców Bielska-Białej modlili się 14 września 2019 r. księża i wierni pod 40-metrowym Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Wzgórzu Trzech Lipek w Starym Bielsku. Od 18 lat bielszczanie, wraz z przedstawicielami władz miejskich, samorządowych i instytucji społecznych, gromadzą się w święto Podwyższenia Krzyża, by dziękować za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo Boże.

Przed Eucharystią odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec oraz modlono się słowami Litanii Narodu Polskiego. Wierni mogli uczcić relikwie Krzyża Świętego.

Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii NSPJ w Bielsku-Białej ks. prałat Marcin Aleksy w koncelebrze przez księży dekanatu starobielskiego. Ks. Piotr Leśniak, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł, przypomniał o znaczeniu krzyża w chrześcijaństwie. Odwołał się przy okazji do wydarzeń z dziejów Polski, dowodząc, że człowiek tylko znaku krzyża jest odnieść prawdziwe zwycięstwo w życiu i historii.

Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny 40-metrowy stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów. U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.