Widziane z Senatu (27 VI 2019 r.)

11-07-2019 09:42
(„Kronika Beskidzka” nr 26 (3255) z 27 czerwca 2019 r.)

Koniec roku szkolnego i wiążący się z nim początek wakacji to bardzo miły czas dla zdecydowanej większości uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Trwające ponad dwa miesiące „wolne” to luksus, o którym większość dorosłych nie może nawet marzyć. Myślę jednak, że młodzi ludzie, a także ich nauczyciele w pełni zasłużyli sobie na trwający tak długo „urlop”. Pozostaje więc życzyć, aby tegoroczne wakacje były udane, pełne słonecznych (ale nie upalnych) dni spędzonych na zdrowym, inspirującym odpoczynku.

Nasze „senatorskie” wakacje rozpoczną się dopiero na początku sierpnia i – także ze względu na zbliżającą się kolejną kampanię wyborczą – nie będą zbyt długie. Trwający od zeszłorocznych wyborów samorządowych „maraton wyborczy” jest dopiero na półmetku. Przed nami tegoroczne wybory parlamentarne oraz przyszłoroczne prezydenckie. Szczerze wierzę, że Polacy wezmą licznie udział w zbliżających się głosowaniach, a także, iż kolejny raz zaufają drużynie Zjednoczonej Prawicy, pozwalając aby rozpoczęty proces „dobrych zmian” trwał nadal.

Po ostatnim, solidnym wzmocnieniu reprezentacji Prawa i Sprawiedliwości w Brukseli (gdzie mamy obecnie 27 mandatów, a jeszcze niedawno mieliśmy tylko 19) oraz ponownej wygranej w kraju będziemy mogli jeszcze skuteczniej dbać o interes Polski i Polaków. Przez ostatnie lata pokazaliśmy, że można realizować ambitne programy społeczne, nie osłabiając jednocześnie kondycji gospodarczej państwa. To, co wielu uważało za nierealne, stało się rzeczywistością.

Do dnia 8 lutego bieżącego roku jednostki samorządu terytorialnego miały możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie w 2019 roku zadań na drogach samorządowych (krajowych, wojewódzkich i powiatowych w miastach na prawach powiatu oraz wojewódzkich i powiatowych) z rezerwy subwencji ogólnej utworzonej w budżecie państwa. Na zadania w województwie śląskim przeznaczono ponad 49 milionów złotych. Z tej kwoty dofinansowano cztery zadania z terenu naszego regionu: rozbiórkę starego i budowę nowego obiektu mostowego w ciągu drogi publicznej nr 4444S w Czechowicach-Dziedzicach (ul. Bestwińska na potoku Młynówka). Kwota dofinansowania: 791 515 zł. Rozbiórkę istniejącego i budowę nowego mostu na rzece Wiśle w Ochabach w ciągu drogi publicznej nr 2619S wraz z budową obiektu tymczasowego. Kwota dofinansowania: 3 982 467 zł. Przebudowę obiektu mostowego w ciągu drogi publicznej 1425S Wieprz – Juszczyna – Jeleśnia w miejscowości Sopotnia Mała. Kwota dofinansowania: 575 068 zł. A także rozbudowę ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej. Kwota dofinansowania: 7 665 250 zł.

16 czerwca w Pszczynie zainaugurowaliśmy uroczyste obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Trwające między 1919 a 1921 rokiem powstania zaowocowały włączeniem sporej części Górnego Śląska w granice II Rzeczypospolitej. Dzięki temu państwo polskie objęło swoim zasięgiem bogate w surowce i mocno uprzemysłowione ziemie, zamieszkałe przez ludność, która pomimo kilku wieków germanizacji cały czas czuła się związana z Polską i polskością. Dziś obecność Śląska w polskich granicach wydaje się nam czymś oczywistym. Historia jednak mogła potoczyć się inaczej. Pamiętajmy o bohaterach, którzy walczyli o polskość Śląska i Śląsk w Polsce.

Także w tym roku obchodzimy 40-lecie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Była to pielgrzymka ogromnie wyczekiwana zarówno przez naród polski, jak i przez samego papieża. To, co Ojciec Święty wyniósł z Polski, odzywało się stale żywym echem podczas blisko 27 lat posługi Piotrowej. W dniu inauguracji pontyfikatu powiedział, że na Stolicy Piotrowej nie przestaje być dla swoich rodaków bratem w języku i kulturze, wierze, nadziei i miłości. Jest pasterzem Kościoła powszechnego, ale patrzy na dziedzictwo ludzi i społeczeństw poprzez dziedzictwo i doświadczenie, które wyniósł z Polski. Zasługi Ojca Świętego dla naszego kraju, Kościoła i świata są ogromne. Trzeba nam stale wracać do jego nauczania, rozmyślać nad nim i wprowadzać je w życie.

Andrzej Kamiński