Widziane z Senatu (19 XII 2018 r.)

07-01-2019 11:09
(„Kronika Beskidzka” nr 51/52 (3228/3229) z 19 grudnia 2018 r.)

Już niedługo pożegnamy powoli kończący się rok. Rok – z wielu względów – bardzo ważny, a może nawet przełomowy. Rok ciężkiej pracy i wielu dobrych zmian. Warto go podsumować.

Mijający rok był już trzecim rokiem rządków Zjednoczonej Prawicy. Pomimo rozmaitych trudności udaje nam się realizować program z którym szliśmy do wyborów. „Czarne wizje” naszych przeciwników nie spełniły się. Nasza Ojczyzna bardzo dobrze się rozwija i idzie w dobrym kierunku. Oczywiście, nadal są pewne niezałatwione sprawy; pewnie część rzeczy można było zrobić inaczej, lepiej i szybciej. Bilans jest jednak zdecydowanie dodatni. Warto w tym kontekście przypomnieć fragmenty wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, które wygłosił przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu: „Osiągnęliśmy w tym roku najwyższy poziom rozwoju i najlepszy rynek pracy. Jesteśmy stawiani za wzór. Powiedzieliśmy, że będziemy obniżać podatki dla małych i średnich firm – i to się zadziało. Zgodnie z obietnicą odbudowujemy to, co PO-PSL zwijało – odtwarzamy połączenia, otwieramy posterunki policji, remontujemy drogi (…) Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy niż to, żeby podnosić standard życia Polaków do poziomu zachodnioeuropejskiego. Tak stawiając sobie moje, nasze główne wyzwanie, widzę wielką historyczną szansę przed nami. Widzę historyczną szansę, żebyśmy w ciągu 10 lat dogonili w przypadku PKB na głowę mieszkańca Włoch, czyli kraj tradycyjnie uważany za ten bardzo zasobny – to jest możliwe, licząc oczywiście siłą nabywczą pieniądza – a po drodze, chociaż dzisiaj to się już wyrównuje, jak popatrzyłem na dane, również Hiszpanię. Są to kraje, które były dla Polaków aspiracyjne, które były pewnym, jak się kiedyś wydawało, niedościgłym marzeniem. To marzenie jest możliwe do realizacji. Z rządem Prawa i Sprawiedliwości osiągniemy to”. Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał, że rozwój gospodarczy i dyscyplina budżetowa może iść w parze ze zwiększaniem wydatków na cele społeczne. Wspierając grupy dotąd wykluczone i dyskryminowane wzrasta ogólny dobrobyt i zmniejszają się – niesamowicie szkodliwe – nierówności ekonomiczne. Polska staje się dobrym miejscem do życia dla wszystkich obywateli. To co wydawało się niemożliwe, staje się rzeczywistością.

W mijającym roku wystosowałem około 70 pism interwencyjnych do rozmaitych osób i instytucji. Pisma te dotyczyły różnych spraw z prośbą o załatwienie których zwracali się do mnie mieszkańcy naszego regionu. Podczas posiedzeń Senatu złożyłem 10 oświadczeń senatorskich (łącznie złożyłem ich już 69), w których zwracałem się do różnych ministrów i pana prezydenta o pomoc w rozwiązaniu różnych problemów (nie tylko mieszkańców mojego okręgu wyborczego). Wiele osób skorzystało z darmowych porad prawnych udzielanych w moim biurze. Można się ze mną spotkać w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, a także dwa razy w miesiącu (pierwszy i trzeci wtorek miesiąc do godziny 13:00 do 15:00) na dyżurze w pszczyńskim biurze Prawa i Sprawiedliwości.

Szanowni Państwo, w atmosferze radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia proszę przyjąć płynące z głębi serca życzenia. Niech Jezus Malusieńki napełnia Państwa serca nadzieją i pokojem, a światło betlejemskiej gwiazdy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wzmocni naszego narodowego ducha i prowadzi polskie rodziny darząc szczęściem i pomyślnością. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2019 Roku!

Andrzej Kamiński