11 listopada 2018 r.

15-11-2018 10:31
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości - ze względu na 100. rocznicę tego wielkiego wydarzenia - były bardzo uroczyste i odbywały się w wielu, nawet bardzo małych, miejscowościach. Osobiście brałem udział w obchodach w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Dankowicach, Łodygowicach i Pisarzowicach. Poniżej załączam fragment jednego z moich wystąpień okolicznościowych. Zachęcam także do zapoznania się z poniższą galerią zdjęć.

Szanowni Państwo,
To dla mnie wielki zaszczyt móc dziś z Państwem cieszyć się naszą wolnością i oddawać hołd Bohaterom walki o nią. Walki długiej i żmudnej, ale na szczęście zakończonej sukcesem.

(...)

Doskonale wiemy, że także Wasi Przodkowie i Krewni z tej, zawsze wiernej Bogu i Ojczyźnie ziemi, wnieśli ogromny wkład z odzyskanie i utrzymanie naszej wolności. Pięknym świadectwem ich czynów jest odbudowany po wielu latach Pomnik Wolności. Upamiętnia on ochotników z Czechowic, Dziedzic i okolic, którzy walczyli w strukturach Legionu Śląskiego pod dowództwem generała Józefa Hallera. Za Wasze wierne podtrzymywanie tego wielkiego dziedzictwa pragnę Wam z całego serca podziękować. Życzę Państwu radosnego świętowania i wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Kamiński