Wernisaż wystawy "Orzeł Biały - nasza duma"

07-11-2018 11:50
Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym. Świętujemy bowiem 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji Kancelaria Senatu pod patronatem marszałka Stanisława Karczewskiego zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny Orzeł Biały – nasza duma. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju. Tematem było polskie godło, od czasów Mieszka I po współczesność.

Organizatorami konkursu była Kancelaria Senatu oraz senatorowie, którzy przeprowadzili konkurs w swoich okręgach wyborczych. Konkurs składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. W naszym regionie organizatorem konkursu był senator Andrzej Kamiński.

Na konkurs wpłynęły 142 prace z około 40 szkół z terenu Bielska-Białej, powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Młodzi ludzie pokazali czym dla nich jest Orzeł Biały, patriotyzm, ojczyzna.

Jury za najlepszą pracę w kategorii szkół podstawowych uznało pracę Pauliny Maroszek ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła praca Alicji Dobiji z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej.

5 listopada w Książnicy Beskidzkiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, w którym udział wzięli: Stanisław Szwed – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Waldemar Jędrusiński – zastępca prezydenta miasta Bielska-Białej, Jerzy Pieszka – Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, przedstawiciele Rady Miejskiej, dyrektorzy instytucji kultury, a także uczestnicy konkursu z opiekunami oraz ich rodzice. Senator Andrzej Kamiński podziękował wszystkim za udział w konkursie, podkreślając jak ważne jest, by młodzi ludzie mieli świadomość swoich korzeni, szacunek do symboli narodowych i historii naszego kraju. Ważna jest pamięć o tych, którzy robili wszystko, by Polska była wolnym krajem.

Wernisaż uświetnił występ Niny Kumorek, młodej artystki, która zaśpiewała piosenki związane z walkami o niepodległość.

Wystawę można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do końca listopada.

Źródło opisu: https://www.ksiaznica.bielsko.pl/dla-czytelnika/wiadomosci/12-strona/301-orzel-bialy-nasza-duma