Widziane z Senatu (10 X 2018 r.)

24-10-2018 13:50
("Kronika Beskidzka" nr 42 (3219) z 19 października 2018 r.)

Kiedy piszę te słowa do wyborów samorządowych pozostało jeszcze kilka dni. Gdy czytają Państwo mój artykuł, być może jest już po wyborach. Jeśli jednak tak nie jest, a nadal nie wiedzą Państwo czy udać się do lokalu wyborczego, to chciałbym zachęcić Państwa do wzięcia udziału w tych wyborach i zagłosowania na dobrych, sprawdzonych, kompetentnych i uczciwych kandydatów do samorządu. Polska lokalna potrzebuje zmian. Czas skończyć z utrwalanymi przez wiele lat układami, lekceważeniem mieszkańców i ciągłym powtarzaniem, że wielu spraw załatwić się „nie da”. Nadszedł czas działania, czas wsłuchiwania się w głos mieszkańców, czas śmiałych planów i dobrej współpracy z rządem. Czas prawdziwie „dobrej zmiany”.

Na początku października uczestniczyłem w Inauguracji Roku Akademickiego na dwóch, zupełnie różnych, ale w pewnym sensie dopełniających się, bielskich uczelniach: Akademii Techniczno-Humanistycznej i Wyższej Szkole Finansów i Prawa. Obie uczelnie na stałe wpisały się w krajobraz naszego miasta i regionu. W murach Akademii studiuje tysiące studentów na wielu różnych wydziałach i dziesiątkach kierunków. Wyższa Szkoła Finansów i Prawa to z kolej niepubliczna uczelnia kształcąca na pięciu kierunkach studiów, bardzo często pracujących już studentów w różnym wieku. Jedna i druga placówka może poszczycić się bardzo dobrą kadrą dydaktyczną i wieloma sukcesami. Warto w tym miejscu dodać, że obecny podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Techniczno-Humanistycznej Piotr Ziółkowski (szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina) poinformował, że do końca 2020 roku ATH otrzyma 17,8 mln zł dofinansowania. Uczelnia będzie mogła sama zadecydować na co przeznaczy pieniądze. Bez wątpienia taka ilość pieniędzy pomoże Akademii w dalszym rozwoju jej ogromnego potencjału. Mam nadzieję, że trwający od wielu lat rozwój zaowocuje stworzeniem pierwszego w Bielsku-Białej uniwersytetu.

Dwa miesiące temu pisałem o rządowym programie „Czyste Powietrze”. Podstawowym celem programu jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W ostatnich tygodniach w całym kraju odbyło się mnóstwo spotkań w gminach dotyczących realizacji programu. Podczas tych spotkań specjalnie przygotowane osoby informują jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. W naszym regionie takie spotkanie odbyły się już między innymi w Wilamowicach, Bestwinie, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Jasienicy. Spotkanie cieszą się sporym zainteresowaniem, co nie dziwi, bo skorzystanie z programu wiąże się z szeregiem korzyścią zarówno dla osoby korzystającej z dofinansowania (lepszy piec, ocieplony budynek, itd.) jak i całego otoczenia (zmniejszenie problemu smogu). Zainteresowanych programem zapraszam do odwiedzenia strony: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/ Można także odwiedzić działającą od 12 października w Bielsku-Białej przy ulicy Legionów filię Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gdzie uzyskają Państwo wszystkie potrzebne informacje dotyczące programu.

Andrzej Kamiński