"Orzeł Biały - nasza duma" - podsumowanie okręgowego etapu konkursu

20-04-2018 10:03
19 kwietnia w siedzibie NSZZ "Solidarność" Podbeskidzie odbyło się podsumowanie okręgowego etapu konkursu "Orzeł Biały - nasza duma". Podsumowanie było połączone z wręczeniem nagród dla autorów najlepszych prac.

Tekst mojego wystąpienia:

"Witam serdecznie na rozdaniu nagród i podsumowania okręgowego etapu konkursu „Orzeł Biały – nasza duma”.
Miło mi przywitać senatora Tadeusza Kopcia (powiat żywiecki i powiat cieszyński) z którego okręgu wpłynęła prawie połowa prac na konkurs oraz gospodarza miejsca w którym się znajdujemy – Pana Marka Bogusza, przewodniczącego NSZZZ „Solidarność” Podbeskidzie. Serdecznie witam nauczycieli, rodziców i uczestników konkursu.

Szanowni Państwo, w roku bieżącym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach jubileuszowych obchodów, pod patronatem marszałka Senatu RP, Kancelaria Senatu, we współpracy z zainteresowanymi senatorami, zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w tym uczniów gimnazjów) w całym kraju. Tematem prac konkursowych było polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych.
Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa. Regulamin konkursu przewidywał, że uczestnicy będą mogli przedstawić w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła.
Konkurs składa się z 2 etapów: okręgowego, organizowanego przez senatorów w swoich okręgach wyborczych oraz ogólnopolskiego, organizowanego w Senacie.

Do mojego biura senatorskiego wpłynęły 143 prace uczniów z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Uczniowie reprezentowali 60 szkół (w większości podstawowych). Równy miesiąc temu, 19 marca, komisja konkursowa pod moim przewodnictwem wybrała po jednej najlepszej pracy z obu kategorii, a także postanowiła przyznać 11 wyróżnień na poziomie szkół podstawowych oraz 6 na poziomie szkół ponadpodstawowych. Ponadto zadecydowaliśmy o przekazaniu 22 prac na specjalną wystawę, która będzie wystawiona w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej w listopadzie tego roku z okazji 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Na tę wystawę trafią także prace wyróżnione.
7 maja w Senacie odbędzie się finał konkursu na który – oczywiście na koszt senatora – udadzą się do Warszawy autorki dwóch najlepszych prac wraz z opiekunami.

Komisja konkursowa nie miała łatwej pracy. Przekazane do mojego biura prace okazały się prawdziwymi dziełami sztuki. Jestem pełen podziwu dla talentu uczniów, a także zrozumienia sensu konkursu. Widać, że jesteście szczerymi patriotami, osobami kochającymi i znającymi swój kraj. Bardzo dziękuję nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom.

Przystępując do wręczenia nagród i dyplomów pragnę podziękować senatorowi Tadeuszowi Kopciowi za ufundowanie tabliczek, które otrzymają zwyciężczynie
i osoby wyróżnione. Wszyscy dziś obecni dostaną „Kronikę dziejów Polski” – książkę autorstwa Joanna Wieliczki-Szarkowej oraz Jarosława Szarka – pochodzącego z Czechowic-Dziedzic obecnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Autorki dwóch najlepszych prac – poza tabliczkami książkami i dyplomami, otrzymają także publikację przedstawiającą historię i obecne znaczenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za udział w konkursie. Zachęcam do włączenia się w inne konkursy, które będą w przyszłości organizowane przez Senat".

Andrzej Kamiński