Widziane z Senatu (24 VIII 2017 r.)

13-09-2017 11:51
("Kronika Beskidzka" nr 34 (3159) z 24 sierpnia 2017 r.)

Za dwa tygodnie rozpoczyna się nowy rok szkolny. Wielu nauczycieli, uczniów i rodziców zastanawia się jak będzie wyglądała szkoła po – konsekwentnie wprowadzanej – reformie edukacji. Czy likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, a także wiążąca się z nim przebudowa szkół ponadpodstawowych zapewni lepsze wyniki uczniów i ich dobry start w dorosłość? Czy aby nie mają racji przeciwnicy reformy i obecnie wprowadzane zmiany nie przyniosą dobrych owoców? Jako nauczyciel jestem spokojny o los systemu edukacji po reformie. Wierzę, że zarówno przedstawiciele władz centralnych jak i samorządowych podejdą do tego zadanie odpowiedzialnie i wspólnymi siłami uda się nam zwiększyć jakość polskiej edukacji.

Okres wakacyjny obfituje w różnego rodzaju imprezy o charakterze kulturalnym i sportowym. W tym roku wiele Ochotniczych Straży Pożarnych świętowało swoje jubileusze. 13 maja swoje 160-lecie świętowała OSP w Górze (gmina Miedźna). Miałem przyjemność uczestniczyć w podniosłych uroczystościach rocznicowych tej jednej z najstarszych Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie pszczyńskim. Na przełomie czerwca i lipca swoje 120-lecie świętowały OSP Buczkowice i OSP Pisarzowice. 26 sierpnia odbędzie się jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalnej – jednej z młodszych OSP w naszym powiecie. Obchody będą połączone z przekazaniem profesjonalnego samochodu dla jednostki. W tym samym dniu nowy samochód otrzyma obchodząca swoje 130-lecie OSP Wilamowice. Cieszę się, że nasze ochotnicze jednostki się rozwijają i mogą – w sposób coraz bardziej profesjonalny – strzec bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców regionu.

Na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu senatu parlamentarzyści powołali Parlamentarny Zespół Krzewienia idei Roberta Schumanna. Mam zaszczyt być przewodniczącym tego gremium. W preambule regulaminu Zespołu Parlamentarnego stwierdzono: „Popierając zatracaną przez obecną Wspólnotę Europejską, propagowaną przez Roberta Schumana, koncepcję integracji przy zachowaniu fundamentalnych wartości jakie przyświecały Ojcom Założycielom Wspólnoty tj.: chrześcijaństwo, wolność, solidarność, różnorodność i patriotyzm, w celu przypomnienia <> i powrotu do korzeni tj. filarów Wspólnoty Narodów Europy oraz zjednoczenia ludzi dobrej woli wokół faktycznych celów i podejścia Roberta Schumana, my posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej tworzymy Parlamentarny Zespół Krzewienia Idei Roberta Schumana”. Preambuła jasno wskazuje na cel działalności Zespołu którym jest – mówiąc w skrócie i pomijając cele szczegółowe – uzdrowienie Unii Europejskiej poprzez powrót do idei wyznawanych przez Roberta Schumana. Nie jesteśmy (politycy Prawo i Sprawiedliwość) przeciwnikami integracji europejskiej, wręcz przeciwnie. Sprzeciwiamy się jednak zdecydowanie obecnym „trendom” obecnym we władzach Unii Europejskiej, które zmierzają do tego, aby mniejsze kraje były marginalizowane przez większe państwa. Walczymy z narzucaniem należącym do wspólnoty państwom różnych idei i ideologii, które nie mają wiele wspólnego z ideami stojącymi u zarania procesu integracji. Stawiamy na prawdziwą współpracę opartą na uniwersalnych wartościach i poszanowaniu autonomii każdego z krajów członkowskich. Pragniemy pokazać, iż Unia Europejska wcale nie musi wyglądać tak, jak wygląda obecnie. Tylko powrót do „korzeni”, a więc idei stojących u początków Wspólnoty może pomóc przezwyciężyć obecny kryzys i uniknąć kolejnych „exitów”. W ramach działalności Zespołu pragniemy m.in. organizować różne ciekawe konferencje i spotkania. Myślę, że jeszcze w tym roku zorganizujemy takie spotkanie na terenie mojego okręgu wyborczego.

Andrzej Kamiński