Widziane z Senatu (18 V 2017 r.)

22-05-2017 13:59
("Kronika Beskidzka" nr 20 (3145) z 18 maja 2017 r.)

Jednym z bardziej charakterystycznych dla naszych czasów (i zarazem bardzo szkodliwych) zjawisk społecznych jest bezrobocie. Zgodnie z definicją słownikową bezrobocie oznacza zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i gotowych do jej podjęcia na typowych warunkach płacowych występujących w gospodarce. Osoba pozostająca przez dłuższy czas na bezrobociu obok różnych trudności związanych z brakiem stałego dopływu środków finansowych jest narażona na problemy natury psychologicznej i społecznej.

Na szczęście w naszym kraju problem bezrobocia dotyka coraz mniejszej liczby osób. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało niedawno, iż stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat.W kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 252,3 tys. osób - o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. (17,7 proc.) mniej niż rok temu. Szczególnie widoczny jest spadek liczby bezrobotnych wśród osób młodych. Gorzej przedstawia się sytuacja osób starszych (powyżej 50 roku życia). Różnie wygląda poziom bezrobocia w poszczególnych województwach kraju. Najniższy jest w województwie wielkopolskim, gdzie wynosi tylko 4,6%, najwyższy w woj. warmińsko-mazurskim - 13,3%. Województwo śląskie znalazło się na drugim miejscu zestawienia z bezrobociem na poziomie 6,2% (w Bielsku-Białej stopa bezrobocia wynosi poniżej 4%). Są branże w których zaczyna brakować pracowników. Oczywiście nadal problem bezrobocia istnieje i zapewne też zawsze - w mniejszym lub większym stopniu - będzie istniał. Musimy jednak czynić wszystko co możliwe, aby każda osoba chcąca pracować mogła pracę znaleźć.

Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja spędziłem (między innymi) na uroczystościach w Pszczynie. Datę 3 maja kojarzymy przeważnie z rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także Świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dla Śląska 3 maja to także data wybuchu III powstania śląskiego (dokładnie wybuchło one w nocy z 2 na 3 maja), dlatego też podczas mojego wystąpienia w Pszczynie sporo uwagi poświęciłem znaczeniu tego zrywu narodu polskiego. Zauważyłem, iż działania podejmowane przez Powstańców były świadectwem woli trwania przy Polsce ludu śląskiego. Ślązacy pomimo tego, iż przez wiele wieków nie mieszkali w państwie polskim, pomimo zabiegów germanizacyjnych i prób udowadniania, iż Polakami nie są, zachowali polski język, polską kulturę i polską świadomość narodową. Wszystkim Ślązakom, którzy wtedy walczyli o polskość należy się pamięć i wdzięczność. Musimy także pamiętać o tysiącach naszych - zazwyczaj bezimiennych - Rodaków, którzy przez długie wieki nieobecności państwa polskiego na terenie Śląska o Polsce i polskości nie zapomnieli. Cześć Ich Pamięci!

Pragnę Państwa poinformować o otwarciu kolejnego biura senatorskiego na terenie mojego okręgu wyborczego. Nowe biuro mieści się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Juliusza Słowackiego 2 (na pierwszym piętrze budynku) i jest pierwszym biurem senatorskim w tym mieście. W Czechowicach-Dziedzicach będziemy przyjmować zainteresowane osoby w środy i piątki od godziny 12:00 do 16:00. W celu umówienia spotkania należy dzwonić pod numer telefonu 502-236-518.

Także w Czechowicach-Dziedzicach organizujemy spotkanie z doktorem Jarosławem Szarkiem, pochodzącym z tego miasta znanym historykiem i publicystą, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie - poświęcone osobie św. Andrzeja Boboli - odbędzie się 16 czerwca w kościele pod wezwaniem tego świętego (ul. Św. A. Boboli 2) w godzinach wieczornych (prawdopodobnie po wieczornej Mszy św.). Zapraszam serdecznie.

Andrzej Kamiński