Szanowni Państwo
Jestem kandydatem na posła, zgłoszonym przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 27, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.
Okręg wyborczy obejmuje: miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, powiat cieszyński, powiat pszczyński oraz powiat żywiecki.
Mam 65 lat.
Mieszkam w Dankowicach.
Jestem żonaty.
Ukończyłem Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych.
Obecnie jestem Wicestarostą Powiatu Bielskiego.
Sprawuję nadzór nad wydziałami: budownictwa, gospodarki mieniem, Powiatowym Centrum Pomocy Społecznej i jednostkami organizacyjnymi powiatu zajmującymi się pomocą społeczną.
W latach 2015-2016 byłem senatorem IX kadencji Senatu RP. Pracowałem w Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.
Zainicjowałem powstanie Parlamentarnego Zespołu Krzewienia Idei Roberta Schumana, który postawił sobie za cel przypomnienie myśli i ideałów tego Ojca Europy.
Przez wiele lat byłem samorządowcem (radnym powiatowym, a następnie radnym sejmiku województwa śląskiego).
Moja zawodowa ścieżka związana jest z oświatą. Pracowałem jako nauczyciel, wizytator szkół zawodowych oraz dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.
Ponad rok pracowałem na stanowisku Dyrektora ds. organizacyjnych i eksploatacji Przedsiębiorstwa i Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.
Wiele lat byłem członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala w Bielsku-Białej.
Jestem prezesem Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Dankowic oraz członkiem wspierającym Ochotniczej Straży Pożarnej w Dankowicach.
Przez szereg lat grałem w piłkę nożną w LKS „Pasjonat” Dankowice. Prowadziłem także amatorski zespół teatralny.
Długoletnie zaangażowanie samorządowe, zawodowe, społeczne i parlamentarne utwierdziło mnie w przekonaniu, jak ważna jest troska o dobro wspólne budowane w oparciu o wartości, do których należą godność osoby ludzkiej i zdrowa rodzina.
Niewątpliwie największym wyzwaniem na najbliższe lata jest dalsza praca nad poprawą jakości życia wszystkich polskich rodzin oraz zapewnieniem jeszcze lepszej pracy i godziwej płacy. Wspieranie rodzin gwarantuje lepszą przyszłość. W tym zakresie ważne jest również dofinansowanie służby zdrowia, opieki medycznej oraz edukacji. W realizacji tych zadań duże znaczenie ma samorząd terytorialny i dobra współpraca samorządowo-rządowa, w szczególności dalsze wsparcie finansowe realizacji inwestycji i zadań własnych samorządu.
Dużym wyzwaniem jest również kwestia bezpieczeństwa i zapewnienie pokoju w Polsce i Europie.
Chcę pracować dla Polski bezpiecznej, bogatej i liczącej się w Europie, a jednocześnie wiernej swojemu dziedzictwu chrześcijańskiemu.
Proszę Państwa o poparcie.
Budujmy na wartościach!
Kamiński Andrzej
Budujmy na wartościach!
Kamiński Andrzej
Podstawowe informacje
- mgr inż. Andrzej Kamiński
- Urodzony w 1958 roku
- Żonaty
- Mieszka w Dankowicach
Wykształcenie i praca zawodowa
- Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych
- Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, a w latach 1991-1998 wizytator szkół zawodowych w Kuratorium Oświaty w Katowicach
- W latach 1998-2015 dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach
- W latach 2015-2019 Senator IX kadencji Senatu RP
- Od 2020-2021 dyrektor ds. organizacyjnych i eksploatacji w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach
- Obecnie Wicestarosta Bielski
Działalność polityczna i samorządowa
- Radny Powiatu Bielskiego I i II kadencji
- Radny Sejmiku Województwa Śląskiego III, IV i V Kadencji
- W IV kadencji Wiceprzewodniczący Sejmiku
- W V kadencji Przewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego
- Pracował w Komisji Edukacji, Nauki i Kultury, Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji, a także Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich
- W 2011 r. kandydował w wyborach do Senatu RP
- W 2015 r. został wybrany do Senatu IX kadencji otrzymując 93 299 głosów poparcia
- W Senacie zasiada w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, a także Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
- W 2019 r. kandydował do Senatu RP – 109 241 głosów poparcia
Działalność społeczna
- Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej
- Wieloletni członek Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala w Bielsku-Białej,
- Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Dankowic
- Członek wspierający Ochotniczej Straży Pożarnej w Dankowicach
Życiorys
W życiu społeczno-politycznym uczestniczę już prawie 25 lat. Najpierw jako radny I i II kadencji Rady Powiatu Bielskiego (1998-2006), potem jako radny III, IV i V kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego (2006-2015). W V kadencji Sejmiku byłem Przewodniczącym Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W latach 2010-2014 pełniłem funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku naszego województwa.
W latach 2015-2019 byłem senatorem IX kadencji Senatu RP. Pracowałem w Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.
Zainicjowałem powstanie Parlamentarnego Zespołu Krzewienia Idei Roberta Schumana, który postawił sobie za cel przypomnienie myśli i ideałów Tego Ojca Europy.
Moja praca zawodowa, po ukończeniu studiów, związana była głównie z oświatą. Oprócz tego czynnie uprawiałem sport i interesowałem się kulturą. Przez szereg lat grałem w piłkę nożną w LKS „Pasjonat” Dankowice. Byłem również bramkarzem w parlamentarnej drużynie piłkarskiej.
Obecnie jestem Wicestarostą Powiatu Bielskiego.
Przez wiele lat byłem samorządowcem (radnym powiatowym, a następnie radnym sejmiku województwa śląskiego). Moja zawodowa ścieżka związana jest z oświatą. Pracowałem jako nauczyciel, wizytator szkół zawodowych oraz dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.
Ponad rok pracowałem na stanowisku dyrektora ds. organizacyjnych i eksploatacji Przedsiębiorstwa i Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.
Wiele lat byłem członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala w Bielsku-Białej.
Jestem również Wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Dankowic oraz członkiem wspierającym Ochotniczej Straży Pożarnej w Dankowicach.
Jestem prezesem Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Od roku 1996 Akcja Katolicka, jest także dla mnie szkołą zaangażowania ludzi świeckich w Kościele oraz życiu publicznym i zawodowym.
W centrum tych zagadnień oraz wszelkich działań zmierzających do równomiernego rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej zawsze stoi człowiek i rodzina. Praca na rzecz rodziny i ojczyzny była i jest motorem mojego zaangażowania społecznego oraz politycznego. Przez 15 lat prowadziłem parafialny amatorski teatr. Ponad 30 lat prowadzę coroczne pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Istotne znaczenie ma dla mnie to, że zostałem wychowany w duchu wiary katolickiej i umiłowania Ojczyzny. Najpierw w domu, dzięki moim rodzicom, następnie podczas studiów w Krakowie. Był to czas rozpoczynającego się pontyfikatu Jana Pawła II, zrywu solidarnościowego, stanu wojennego i zagospodarowywania wolności w Polsce. Nauczanie Papieża, Jego pielgrzymki do kraju, umacniały mnie w przekonaniu, że aby być dobrym katolikiem należy również włączyć się w tworzenie nowej rzeczywistości i to na różne sposoby. Ale najważniejsze jest aby budować na sprawdzonych wartościach.
Był czas na naukę, grę w piłkę nożną, później pracę zawodową, małżeństwo, grupę teatralną, działalność samorządową i polityczną. Rozwijały się kontakty z wieloma ludźmi z różnych środowisk i poszerzał się obszar działania.
Aby w tym wszystkim się nie pogubić bardzo ważna była i jest dla mnie formacja duchowa oraz nierozerwalna więź z Kościołem. Pogłębiona formacja duchowa rozpoczęła się podczas studiów w Krakowie, kiedy przewodnikiem dla wielu z nas stał się Ojciec Święty, Jan Paweł II.
Bez zaangażowania nie ma się wpływu na to co się wokół dzieje. Trzeba działać w oparciu o większe grupy, przedstawiając poglądy i propozycje środowisk, które się reprezentuje. Stąd również moja przynależność do partii politycznej Prawa i Sprawiedliwości, prawicowego ugrupowania kierującego się nauką społeczną Kościoła katolickiego, promującego wychowanie patriotyczne oraz rodzinę.
Nie zawsze jest łatwo realizować swój program. Jednak w kontaktach i rozmowach z różnymi ludźmi, mimo różnic politycznych, można szukać dobrych rozwiązań. Bardzo ważne jest świadectwo życia codziennego oraz prezentowania niezmiennych postaw. Zawsze trzeba bronić prawdy i dobra, należy budować na wartościach, które gwarantują lepszą przyszłość.
Andrzej Kamiński