Widziane z Senatu (16 III 2017 r.)

17-03-2017 08:52
("Kronika Beskidzka" nr 11 (3136) z 16 marca 2017 r.)

7 marca w pszczyńskim ratuszu odbyło się spotkanie z Wojciechem Sumlińskim. Na spotkanie, które zorganizowałem wraz z Ruchem Społecznym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przyszło prawie 100 osób. Tak duża frekwencja nie dziwi - Wojciech Sumliński to jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich dziennikarzy śledczych.

Podczas trwającej ponad dwie godziny prelekcji Wojciech Sumliński opowiadał o swojej dotychczasowej działalności, a więc badaniu okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, śmierci Andrzeja Leppera, a także „niebezpiecznych związków” Bronisława Komorowskiego i innych osobistości naszego życia politycznego. Prelegent przedstawił kulisy wymierzonej w niego operacji służb w wyniku której przez kilka, lat był ciągany po sądach i prokuraturach. Ostatecznie, w zeszłym roku, został oczyszczony z zarzutów. Myślę, że warto zaprosić Pana Sumlińskiego ponownie. Tym razem jednak spotkanie (prawdopodobnie w terminie jesiennym) chcemy zorganizować w Bielsku-Białej lub Czechowicach-Dziedzicach.

W ostatnim czasie pracujemy nad senackim projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Myślę, że jest to problem, który dostrzega coraz większa liczba osób. Z szacunków Komisji Europejskiej z 2012 roku wynika, iż w Unii Europejskiej marnuje się 89 mln ton żywności rocznie, tj. ok. 180 kg na osobę. Koszty związane z marnowaniem żywności w UE oszacowano na ok. 143 mld euro, z tego 10 mld euro dotyczy etapu dystrybucji. Skala tego zjawiska w przypadku Polski nie jest znana, ponieważ brakuje aktualnych szacunków. Zgodnie z danymi Eurostatu z 2006 roku, w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, ok. 240 kg na osobę. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to 5. miejsce w UE. Pragniemy przeciwdziałać - na skalę naszych możliwości - temu zjawisku. Projekt ustawy, nad którą pracujemy, wprowadza obowiązek zawierania umów na przekazywanie żywności pomiędzy sklepami (o powierzchni powyżej 250 m kw.) a organizacjami pożytku publicznego. Sklepy te miałyby płacić 10 groszy za każdy kilogram odpadów żywnościowych. Pozyskane w ten sposób środki miałyby trafiać bezpośrednio do organizacji pożytku publicznego, z którą sklep ma podpisaną umowę o odbiorze żywności. Pieniądze mogłyby być przekazywane wyłącznie na finansowanie publicznych kampanii edukacyjnych dotyczących marnowania żywności (minimum 20 proc.) oraz na „poprawę infrastruktury służącej do obrotu otrzymaną żywnością”.

Na 36. posiedzeniu Senatu przyjęliśmy uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy. Nowelizacja ma na celu ograniczenie kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Wprowadzone zmiany umożliwią emerytom i rencistom, którzy nie korzystają z ulg, przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego bez konieczności składania zeznania podatkowego - wystarczy oświadczenie ze wskazaniem wybranej organizacji. Jedna z wprowadzonych poprawek senackich zakłada, że podatnicy będą mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u, która to usługa będzie świadczona nieodpłatnie.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszam na spotkanie z dr. inż. Antonim Ziębą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Spotkanie - zorganizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia - odbędzie się 31 marca o godzinie 16.30 w sali konferencyjnej Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” przy ulicy Adama Asnyka 19 w Bielsku-Białej. Podczas spotkania przedstawię działania podejmowane przez rząd na rzecz poprawy sytuacji polskich rodzin, następnie zostanie wyświetlony film o rozwoju dziecka w łonie matki, po którym prelekcję wygłosi Pan Antoni Zięba.

Andrzej Kamiński